مسیح علی نژاد

 

معصومه علی‌نژاد قمی معروف به مسیح علی‌نژاد (زاده­ی ۱۳۵۵-قمی‌کلا، بابل) روزنامه‌نگار و نویسنده­ی ایرانی است. او خبرنگاری را از سال ۱۳۸۰ با روزنامه­ی «همبستگی» آغاز کرد و با بعد از آن با «ایلنا» همکاری کرد. از او در روزنامه‌های «شرق»، «بهار»، «وقایع اتفاقیه»، «هم‌میهن» و «اعتماد ملی» نیز نوشته‌هایی منتشر شده است. علی‌نژاد در مجلس شورای اسلامی ششم و هفتم خبرنگار پارلمانی بود. او در سال ۲۰۰۵ پرداخت عیدی ده میلیون ریالی به نمایندگان مجلس را در خبرگزاری «ایلنا» افشا کرد که جنجال بسیار آفرید و موجب اخراج وی از مجلس و دشنام‌های (حتی جنسی) برخی از نمایندگان مجلس شد. بعد از این ماجرا، روزنامه­ی «فایننشیال تایمز» علی‌نژاد را «خاری در پهلوی مجلس محافظه‌کار ایران» نامید.

در سال 1387، علی‌نژاد در دوران فعالیت خود در روزنامه­ی «اعتماد ملی» مقاله­ی جنجالی‌ای به نام «آواز دلفین‌ها» نوشت که در آن رفتار محمود احمدی‌نژاد را به رفتار مربیان تربیت دلفین با دلفین‌ها تشبیه کرده بود. او در این مقاله مردم رنجدیده­ای که در سفرهای استانی گرد احمدی­نژاد جمع می­شوند تا به او نامه دهند را، همانند دلفین­های گرسنه­ای دانسته بود که برای ربودن لقمه­ای غذا از دست مربی، صدا از خودشان درمی­آورند و حرکات دلفریب نمایشی انجام می­دهند. عده‌ای این نوشته را توهین به رئیس‌جمهور و ملت ایران اعلام کردند که منجر به عذرخواهی مهدی کروبی (مدیر مسئول روزنامه) شد. هفته‌نامه­ی «تایم»، در این­باره مقاله‌ای به نام «’عیسی‘ در برابر احمدی‌نژاد» نوشت.

در تابستان ۱۳۸۸، علی‌نژاد مدتی را در ایالات متحده­ی آمریکا به سر برد و تلاش کرد با باراک اوباما مصاحبه کند ولی با وجودی که ویزای آمریکا به منظور مصاحبه با اوباما به او داده شده بود، تا زمان پایان مهلت ویزایش، موافقت دولت آمریکا با درخواست مصاحبه نهایی نشد و علی‌نژاد به انگلستان برگشت. در مدت حضور در آمریکا، علی‌نژاد در چند جا در جمع ایرانیان معترض حاضر شد و از جمله در روز ۲۵ ژوئیه­ی ۲۰۰۹ در سان فرانسیسکو سخنرانی کرد و از جمله خطاب به حاکمیت ایران گفت «سی سال ما لرزیدیم، اینک شما بلرزید». او در ۲۹ اوت ۲۰۰۹ نیز مصاحبه‌ای با صدای آمریکا انجام داد که به همراه قطعاتی از کارهای ویدیویی علی‌نژاد با عنوان «یک توفان هوای تازه» پخش شد. علی­نژاد در سال ۲۰۱۰ به همراه تعدادی دیگر از نویسندگان و روشنفکران ایرانی بنیاد «ایران ندا» را تاسیس کرد. پس انتخابات سال 88، از او یک رمان با نام «قرار سبز» منتشر شده است.

 

منبع 1  منبع 2

تاریخ دسترسی: 1391/8/10