گلشیفته فراهانی

 

گلشیفته فراهانی (زاده­ی ۱۹ تیر ۱۳۶۲ در تهران) بازیگر و نوازنده­ی ایرانی است. او فرزند بهزاد فراهانی و فهیمه رحیم‌نیا و خواهر شقایق فراهانی بازیگران سینما و تلویزیون است. گلشیفته فراهانی دانشجوی رشته­ی موسیقی در دانشگاه جامع علمی کاربردی بود. بازی در سینما را در سال ۱۳۷۶ با فیلم «درخت گلابی» به کارگردانی داریوش مهرجویی آغاز کرد.

در فیلم‌های «درخت گلابی»، «زمانه»، «بوتیک»، «اشک سرما»، «به نام پدر»، «میم مثل مادر»، «گیس بریده» و «سنتوری» به ایفای نقش پرداخته‌است. او جوان‌ترین بازیگری است که سیمرغ بلورین جشنواره­ی فیلم فجر را دریافت کرده‌است. «درخت گلابی» جایزه­ی بهترین بازیگر نقش اول بخش بین‌الملل جشنواره­ی فیلم فجر در سال ۱۳۷۶ را در سن ۱۴ سالگی برایش به ارمغان آورد. برای فیلم «اشک سرما» برنده­ی تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن از هشتمین دوره­ی جشن خانه سینما شد و برای فیلم «بوتیک» جایزه­ی بهترین بازیگر زن جشنواره­ی بزرگ سه قاره (در نانت فرانسه) را بدست آورد.

«یک مشت دروغ» آخرین فیلمی است که او در آن به ایفای نقش پرداخته‌است. لئوناردو دی کاپریو، راسل کرو و مارک استرانگ، بازیگرانی هستند که نام‌هایشان پیش از فراهانی در پوستر فیلم قرار دارد. «جای اژدها» به کارگردانی رولند جفی و «خورشت آلو با مرغ» به کارگردانی مرجان ساتراپی و ونسان پارونو از دیگر فیلم­های او در خارج از ایران هستند. وبسایت فرانسوی‌زبان «مادام لا فیگارو» در ژانویه ۲۰۱۲، فیلم کوتاهی روی وبسایت خود قرار داد که در آن گلشیفته فراهانی به همراه هفت بازیگر نامزد جایزه­ی سزار، در حال برهنه­شدن دیده می‌شوند. این فیلم برای مراسم جایزه­ی سزار ساخته شده‌است.

وی که در زمینه موسیقی نیز فعالیت­هایی داشته، با عرضه­ی آثاری به حمایت از جنبش سبز پرداخت.

 

منبع

تاریخ دسترسی: 1391/8/7