شاهین نجفی

 

شاهین نجفی (متولد 1359 در بندر انزلی) یک آهنگ­ساز، خواننده، رپر، ترانه­سرا و فعال اجتماعی است که در حال حاضر در آلمان سکونت دارد. او فعالیت حرفه­ای­اش در زمینه­ی موسیقی را پیش از مهاجرت به آلمان در سال 1384 آغاز کرد. چندین متخصص و منتقد از او به عنوان یکی از پیشگامان موسیقی هیپ­هاپ ایرانی یاد کرده­اند.

ترانه­های نجفی بیشتر از هر چیز با مسائلی همچون حکومت روحانیون، فقر، تبعیض جنسی، سانسور، کودکان کار، اعدام، اعتیاد به مواد مخدر و همجنس­گراستیزی درگیر است. او تلاش دارد شاعرانگی، ادبیات و عناصر فلسفی و سیاسی را در موسیقی­اش مورد استفاده قرار دهد.

پس از اعتراضات مربوط به انتخابات ایران، شاهین نجفی یک تک­آهنگ با نام «ندا» را در تیر ماه 1388 منتشر کرد و آن را به ندا آقاسلطان، یکی از معترضینی که در جریان اعتراضات کشته شد، تقدیم کرد. او دومین آلبوم استودیوئی خود را با نام «توهم» در 28 تیرماه 1388توسط یک ناشر ایرانی-آلمانی به نام «پامس» منتشر کرد. در این آلبوم، آهنگ­های زیادی در مورد اعتراضات پس از انتخابات بر علیه حکومت ایران و ظلم و ستم­هایش بوده است. از جمله­ی این آهنگ­ها می­توان به «وقتی خدا خوابه» اشاره کرد.

در پی انتشار آهنگ «نقی»، آیت الله صافی گلپایگانی، یک مرجع شیعه در قم، فتوای مرگ او را به جرم ارتداد صادر کرد. همچنین آیت الله مکارم شیرازی، مرجع تقلید بسیاری شیعیان، فتوایی مبنی بر ارتداد او صادر کرد. در روز 26 اردیبهشت 1391، بیش از 800 نفر با راه­اندازی کمپینی در فیسبوک خواستار اعدام او شدند و برای ترور او اعلام آمادگی کردند. «شیعه آنلاین»، یک وبسایت ایرانی، 100000 دلار جایزه را برای کسی در نظر گرفت که این امر را به انجام برساند.

 

منبع

تاریخ دسترسی: 1391/8/10