08 مرداد 88

سرکوب سوگواران در مراسم چهلم ندا آقا سلطان و شهدای جنبش سبز در بهشت زهرا

در ساعت 2 بامداد هشتم مرداد، مشاوران میرحسین موسوی هواداران را دعوت به شرکت در گرامی­داشت جانباختگان اعتراضات، از جمله ندا آقاسلطان، کردند. این روز برابر با چهلم ندا بود. این دعوتنامه از هواداران درخواست می­کرد در مراسم آرام و موقری در مصلای تهران در منطقه­ی عباس­آباد گرد هم آیند. پیش از نماز عصر، کنش­های اصلی در آرامگاه این افراد، به خصوص در بهشت زهرا انجام شد؛ جایی که موسوی و کروبی نیز بنای رفتن به آنجا را داشتند. بعد از مراسم، رهبران جنبش به دیدار با خانواده­ی قربانیان و دلجویی از آنها پرداختند. این دعوتنامه در راستای گفته­ی پیشین موسوی بود که مراسم­های مذهبی را فرصتی برای نمایش خلاقیت جنبش سبز دانسته بود.
بعد از رسیدن به بهشت زهرا، موسوی با فشار ماموران مبنی بر بازگشت به ماشین و ترک­کردن آرامگاه مواجه شد. واحدهای بسیج به محل اعزام شده بودند تا از شکل­گیری اعتراضات جلوگیری کرده و جمعیت را متفرق سازند. بنا بر گزارشات، نیروهای پلیس از گاز اشک آور در مقابله با عزاداران استفاده کردند. شاهدان عینی از بازداشت­هایی خبر داده­اند.

مهدی کروبی هم که سعی کرد در آرامگاه به ایراد سخنرانی بپردازد، مجبور به ترک محل شد. گزارش­ها همچنین از مورد آزار و ضرب و شتم واقع­شدن مشاوران او خبر می­دهند.

منبع

...لطفا کمی صبر کنید


...لطفا کمی صبر کنید